Biomikroskop czyli LAMPA SZCZELINOWA

Lampa szczelinowa - SanvimedLampa szczelinowa - Szpital Tarnowskie Góry

Służy do badania struktur gałki ocznej w dużym powiększeniu. Za jej pomocą możemy oceniać:

  • aparat ochronny oka (powieki, rzęsy, gruczoły Meiboma)
  • odcinek przedni (spojówkę, rogówkę, komorę przednią, tęczówkę, źrenicę, soczewkę),
  • a przy użyciu dodatkowych soczewek również dno oka (soczewek Volka)
  • i drogi odpływu cieczy z oka czyli kąt przesączania (badanie gonioskopowe przy pomocy trójlustra Goldmana lub gonioskopu).

Badanie w lampie szczelinowej jest badaniem obuocznym, co pozwala na ocenę głębokości położenia zmian. Może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, w tym u dzieci i kobiet w ciąży. Po wykonaniu badania nie obserwuje się powikłań, możliwe jest jedynie odczuwanie chwilowego olśnienia wywołanego silnym światłem, które samoistnie przechodzi po krótkiej chwili.

Należy patrzeć nieruchomo na wprost, na pojawiające się wewnątrz aparatu kolorowe światła. Za pomocą laserowej koherentnej biometrii uzyskuje się pomiary długości gałki ocznej pacjenta, wykonuje się pomiary keratometryczne, czyli pomiary krzywizn rogówki w dwóch przekrojach, a także głębokość komory przedniej oka. Następnie specjalne programy komputerowe kalkulują, jaka soczewka wewnątrzgałkowa jest najbardziej odpowiednia dla danego oka. W Polsce, ze względu na fakt, że pacjenci bardzo późno zgłaszają się na operację zaćmy, gdy choroba jest bardzo zaawansowana, u ponad 20% osób nie udaje się wykonać tego badania. Jeżeli pacjent ma stwierdzone początki zaćmy, powinien wykonać badanie wcześniej, nawet na klika lat przed operacją, gdyż pomiary nie zmieniają się z wiekiem.