Rozwój technik chirurgicznych sprawił, że większość zabiegów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, kroplowym. Pacjent słyszy co się wokół niego dzieje, ale nie odczuwa bólu.
Podczas całego zabiegu obecny jest lekarz anestezjolog, który dożylnie podaje leki przeciwbólowe, oraz niwelujące naturalny strach przed zabiegiem. Monitouruje również pracę serca i ciśnienie krwi.
Aby zapobiec infekcjom, sala operacyjna jest sterylna, tak jak przy każdej poważnej operacji. Aby zachować sterylność otoczenia, zespół operacyjny nosi odzież operacyjną, rękawiczki i maski. Na twarz pacjenta zostanie nałożona serweta chirurgiczna, tak aby widoczne było tylko operowane oko. Cały zestaw, łącznie z fatruchami dla lekarza i pielęgniarek jest jednorazowy. Po zakończeniu zabiegu lekarz zakrywa oko pacjenta opatrunkiem, który zostanie zdjęty po upływie kilku godzin.
Czas trwania zabiegu jest różny, w zależności od zaawansowania zaćmy. Zazwyczaj Pacjent przebywa na sali operacyjnej około 30 minut., a sam zabieg trwa krócej.
Zabieg operacyjny
Kategoria: Operacje zaćmy / Zabieg operacyjny